Nošení dětí
Děti se rády nosí.
Tělesný kontakt s rodičem je pro ně nejen přirozený, ale také prospěšný – jak fyzicky, tak psychicky. Nošení dětí bylo obvyklé ve všech kulturách po celou lidskou historii a je stále v některých částech světa rozšířené i v dnešní době. A i přesto, že se u nás stále objevují nesmyslné názory, že se dítě může neustálým nošením rozmazlit, přibývá rodičů, kteří své děti nosí. Samotný Attachment parenting využívá nošení dětí jako prostředek k upevňování vtahů mezi dítětem a rodiči a jejich schopnosti reagovat na dětské podněty.
Používání šátků a jiných látkových nosítek přináší navíc ještě další výhody - při nošení dítěte má matka volné ruce, může kojit a také zvládne nejrůznější domácí či jiné práce zatímco se stará o své dítě.
Čím je tedy nošení prospěšné pro dítě?
Kojenec je pro nošení anatomicky uzpůsoben. Správná poloha kyčlí při nošení totiž umožňuje ideální postavení u kyčelního kloubu, který je po narození chrupavkovitý. V šátku sedí dítě v anatomicky správné pozici roznožmo, zatímco záda dítěte jsou úplně podepřena. Je známo, že u přírodních národů se luxace kyčelních kloubů téměř nevyskytuje, protože nosí děti tímto způsobem. Správným nošením není ani ohrožen vývoj páteře. Dítě se narodí a jeho páteř je zcela zakřivená. Toto zakřivení vzájemně souvisí právě se správnou polohou kyčlí. Páteř se narovnává ve třech etapách a tento proces trvá asi jeden rok. Pokud tedy správně vybereme vhodné nosítko s ohledem na fyzické možnosti našeho dítěte, a umíme ho správně použít, nemusíme se bát špatného fyzického vývoje. Naopak – u nošených dětí jsou neustálým pohybem stimulovány všechny orgány pohybu a rovnováhy, každá změna těžiště vyvolává odpovídající reflexní činnost nervů a svalů.
Oči dítěte tímto poponášením vidí mnohem víc z okolního světa. Tím se dostává k dětskému mozku mnohem víc podnětů k vývoji a dítě se může účastnit běžného života rodiny, učí se rychleji poznávat okolní svět.
Zkušenosti z ošetřování předčasně narozených dětí prokázaly, že umístěním nezralého novorozence na matčině těle je často možno nahradit inkubátor (tzv. "klokánkování").
Tělesným teplem je také podporován systém látkové výměny a pohyby nosiče mají povzbuzující a uklidňující vliv na trávicí systém dítěte (bolení bříška).
Nošení také povzbuzuje a posiluje nervový systém. Velký mozek (smysly) a malý mozek (motorika a rovnováha) dostávají impulsy a smyslové vnímání se tak rozvíjí. Důvěra dítěte je posilována, vytváří se sebevědomí, protože dítě se nemusí bát opuštění, nemusí zoufale plakat. Pociťuje jistotu, na matku a otce se může bezpodmínečně spolehnout. Pokud nosíme miminko již od narození, dáváme tak dítěti možnost lépe se včlenit do života mimo mateřské lůno. Při nošení cítí tlukot srdce a hlas matky, teplo a pohupování při chůzi připomíná pohyb v matčině bříšku. Dítě je zvyklé na blízkost matky a po narození je pro něj důležité v tom pokračovat. Klid a samota, zdánlivě něco normálního a nikterak vzbuzujícího úzkost, kojence zneklidňují. Dokáže hluboce spát, i když se osoba, která jej nosí, hýbe a v okolí je hluk.
Nošení je také prospěšné pro rodiče. Díky bezprostřednímu kontaktu své dítě lépe a dříve poznáte. Otcové mají díky nošení možnost vytvořit si k dítěti brzy dobrý a blízký vztah. Vyladí se s ním emocionálně a doženou tak v množství tělesného kontaktu matky, které mají devět měsíců těhotenství náskok.
Navíc nošení nás neomezuje v běžném životě tak jako používání kočárku – schody, výtah, dopravní prostředky jsou s kočárkem leckdy opravdovou překážkou. Rodič má také volné ruce a může se věnovat staršímu sourozenci nebo domácnosti.
Ergonomické nosítko je moderní nosítko splňující požadavky na pohodlné nošení a snadnou manipulaci. Má vypolstrovaný bederní pás a ramenní popruhy, díky tomu se dobře rozkládá váha dítěte. Široká sedací část nosítka zaručuje správné postavení kyčlí. Velmi snadno se s ním manipuluje - zapnete bederní pás, přetáhnete látku přes záda dítěte a nasadíte ramenní popruhy. Některá ergonomická nosítka jsou vhodná i pro novorozence, všeobecně se ale doporučují pro děti, které již dobře drží hlavičku. Dá se v nich nosit na břiše, boku i zádech. A někteří tatínci dají raději přednost nošení v ergonomickém nosítku než třeba v šátku.
Výběr nosítka, které vám bude vyhovovat, je na vás. Rozhodně se vyplatí vybírat pečlivě, případně zkombinovat víc možností dohromady (například šátek + ergonomické nosítko).
Noste své děti dle chuti, nálady i možností. A užívejte si ty chvíle, kdy jste si opravdu blízcí!
článek přejat z www.slepicarna.cz